Dana-Sofie Šlancarová: Pokud vám tělo říká, sundej nohu z plynu, udělejte to!

Mluvíme-li o ženské cykličnosti, většinou máme na mysli pravidelné měsíční proměny ženských nálad, schopností, vlastností, chutí, zkrátka všeho v našem ženském životě. A to v závislosti na kolísání hladin našich ženských hormonů. Ve chvíli, kdy poznáváme svůj cyklus a začneme se podle něj řídit, našemu tělu i duši se uleví.
Často to označujeme termínem "menstruační cyklus", nicméně pravda je taková, že ono fyzické krvácení je jenom jedním z projevů, a tyto cykly jako takové se projevují i u žen, které nemenstruují, protože třeba užívají hormonální antikoncepci, jsou těhotné, kojí, jsou v přechodu nebo po něm, anebo jsou po nějakém medicínském zákroku.
I tyto ženy stále pociťují svoje pravidelné proměny, i když mohou být částečně utlumené a jednotlivé fáze cyklu můžou být delší nebo kratší a podobně.
Sofi, kdo je vlastně cyklická žena a jak nás menstruační cyklus ovlivňuje?
Cyklická žena je každá žena, a to dokonce bez ohledu na věk a na to, jestli ještě menstruuje, nebo už ne. Cykličtí jsou dokonce i muži, ale ti trochu jinak než my, ženy.
Většina žen velmi dobře ví, že ženský cyklus ovlivňuje úplně všechno v našem životě (a ví to i většina mužů;-)). Pravidelné proměny hladin našich ženských hormonů způsobují, že jsou dny a týdny v rámci měsíce, kdy máme spoustu energie - po menstruaci, a kolem menstruace jsme naopak velmi unavené. Stejně tak jsme i různě psychicky a emočně naladěné. V ovulační fázi je všechno pohoda, ale v premenstruační fázi, jak velmi dobře vědí zejména naši blízcí, lítají hromy blesky a všechno je špatně.
Jsou období, kdy nás baví začínat nové projekty. To jich pak třeba máme večer rozdělaných deset, a nic hotovo, to je dynamická fáze. Velká výhoda premenstruační fáze je naopak to, že sedíme u stolu tak dlouho, dokud danou věc nedoděláme. Jsou dny, kdy nevydržíme samy a musíme do společnosti - ovulační fáze a dny, kdy chceme, aby nám všichni dali pokoj - menstruační fáze.
Projevuje se ženská cykličnost i v něčem jiném?
Tak například máme chuť na různé typy potravin, chuť nebo nechuť na sex, přecitlivělost na hluk a pachy (zejména z dětského pokoje:-)). Projevuje se i v pocitu, jestli nás děti/partner/kolegové/šéf/klienti vytáčejí, nebo jestli bychom se pro ně rozdaly...
S čím to tedy souvisí? S hormony?
Ano. Tohle všechno souvisí s tím, jaká je aktuálně hladina našich hormonů, které převládají a které chybí. Těsně před menstruací klesnou všechny naše hormony na nejnižší hladinu během měsíce, a to je právě ten okamžik největšího útlumu. Tohle znají, troufám si říci, všechny ženy. Říkám mu bod nula a doporučuju hodně spát, odpočívat a dopřát si čas pro sebe. Odpočinek během menstruace je pro ženy klíčový, protože během ní dobíjíme baterky na celý další měsíc.
Jsem moc ráda, že dneska už tyto principy zná spousta žen a přirozeně je uplatňují jak ve svém pracovním, tak osobním životě.
Proniknout do svého nitra, a poznat všechny ženské aspekty do hloubky... Někdy je to těžké, jak na to?
Doporučuju kombinaci knihy Mirandy Gray Cyklická žena (která přivedla na svět stejnojmenný projekt a doslova celé cyklické hnutí v Čechách a na Slovensku) - a k ní si pořídit osobní Cyklickou mapu.
Cyklická mapa, to je nějaký "návod" pro ženy:-)?
Cyklická mapa je pak takový soubor listů, do kterého si můžete zapisovat své vlastní cyklické projevy v různých oblastech, a tak poznat svůj jedinečný cyklus. Celkem se vám do ní vejdou 4 měsíce. Když zapisujete den za dnem, najednou začnete vidět souvislosti. Ta špatná nálada, kterou jste měla včera, před měsícem a před dvěma taky, nesouvisí s tím, že vás naštval manžel, ale s tím, že jste právě vstoupila do premensturační fáze. A máte jasno, a on taky.
Jaké tedy jsou fáze cyklické ženy?
Většinou rozlišujeme celkem 4 fáze našeho cyklu, které pro jednoduchou uchopitelnost ráda přirovnávám ke čtyřem ročním obdobím. My ženy procházíme jarem, létem, podzimem a zimou nejen jednou za rok, ale i jednou za měsíc, dokonce i jednou za den.
Oficiální názvy těchto fází jsou:
- fáze dynamická (přichází po menstruaci, to je jaro, nebo ráno a dopoledne)
- fáze ovulační (fáze dozrání vajíčka, léto, nebo poledne)
- fáze premenstruační (tu představovat nemusím, je to podzim a podvečer a večer)
- fáze menstruační (menstruační krvácení, zima a noc)
Co to pro nás znamená? Jak se cítíme?
- Ve fázi dynamické, která přichází po menstruaci, jsme skvělé na rozjíždění nových projektů, máme spoustu energie, cítíme se sebevědomě, jsme plné elánu a motivace, přemýšlíme rychle a racionálně, rychle jezdíme autem a jsme trochu jako muži. Nevýhodou je jistá netrpělivost a taky nás nebaví vařit nebo uklízet.
- Ve fázi ovulační, která následuje potom, jsme naopak velmi zaměřené na lidi, na péči a na komunikaci, a jsme krásné a sexy (protože jsme plodné a naše tělo nám dává najevo, že vajíčko v nás čeká na tu pravou spermii). Je to skvělá fáze na řešení komunikačních záležitostí i sporů, ale na soustředěnou práci za počítačem nás úplně tak neužije.
- Ve fázi premenstruační jsme neuvěřitelně kreativní a také nás napadá spousta skvělých nápadů - a navíc je to čas, kdy chceme věci dokončovat a kdy je nám velmi vlastní struktura a systém. Tahle fáze je opět skvělá na práci (a taky na úklid), musíme si jen hlídat, že nám ubývá energie a zejména ke konci zvolnit a víc odpočívat.
- A ve fázi menstruační zase vidíme do věcí, chápeme jejich podstatu a máme vhledy. To je také fáze, kdy bychom měly odpočívat, abychom dobily svoje vnitřní energetické baterky a měly dost síly na příští měsíc, jak už jsem zmiňovala výše. Nechceme moc vidět lidi, a taky se nám hůř parkuje. ;-)
Máte svojí oblíbenou?
Já osobně nejvíc miluju fázi premenstruační, právě proto, že jsem kreativní a rychlá a přímá, mám spoustu nápadů a dokončuju... Miranda Gray tvrdí, že většinu svých knih napsala v premenstruační fázi, a já to mám podobně. To prostě sednu a ono to teče a teče a teče, a já se většinou nezastavím, dokud to nedopíšu :-). To je v pohodě u blogového článku, ale horší u knihy...
I svou poslední knihu o cykličnosti pro dospívající dívky s názvem Malá velká cyklická dívka Sára jsem v základu napsala během jediné premenstruační fáze.
Jak už jsem ovšem zmínila, je potřeba si hlídat energii, protože premenstruační fáze se může podobat fázi dynamické, ale podobně jako na podzim přírodě ubývají síly, tak i nám v premenstruační fázi ubývají síly a je třeba si je šetřit.
Když své fáze poznáme, tak pak se máme raději. Nevyčítáme si, že jsme neschopné, protože víme, že je to jenom fáze a že to zase přejde. Zase naskočí naše láskyplnost, pohoda, budeme opět akční. A když u sebe i vypozorujeme, jaké činnosti nám kdy jdou, tak pak jsme i mnohem efektivnější, kreativnější a produktivnější. A to všechny chceme, ne? Cítit se líp, užívat si blízké, užívat si život, tvořivě pracovat...

Na co bychom si měly dát pozor?
Moje doporučení je asi na fázi menstruační. Tahle fáze je jako zima nebo jako noc. Když v noci nespíme (a to známe všichni), jsme druhý den velmi unavení, přecitlivělí, nedosycení, ospalí, protivní, nesoustředění a tak dále. A přesně to se ženám děje, když si nedovolí odpočívat v menstruační fázi. Na začátku to nemusí být znát. Jak jde život, léta běží, rodí se děti, práce a zodpovědností přibývá... Časem se zhoršuje premenstruační syndrom, menstruace může být silná a bolestivá, přichází stavy vyhoření a chronické únavy. Abychom tomu předešly, stačilo by přitom tak málo - když nám tělo v menstruační fázi řekne, že je čas sundat nohu z plynu, tak to udělat.
Nejde o týdny nicnedělání, ale o půl dne, který strávíme o víkendu v posteli pospáváním nebo čtením si třeba s dětmi. Místo mytí nádobí si zajít na procházku, dopřát si hodinku spánku navíc, ráno nebo večer, podle toho kdy je to možné.
A jak to máte Vy? Jak si dopřáváte odpočinku?:-)
Já osobně si taky v této fázi dopřávám ráda "dvacet" - dám si sluchátka, a na 20 minut si pustím meditační hudbu. Když se proberu, jsem zase velmi osvěžená. Dnes při covidových homeofficech si to může dopřát v menstruační fázi více žen, tak jen do toho! Vrátí se vám to na zvýšené energii v dalších týdnech!
Někdy taky "pracuju z gauče". To je taková moje varianta práce z domu, zvaná anglicky "bed office";-). A rozhodně si na tyto dny neplánuju žádné schůzky. Nedávno jsem dokonce odmítla pozvání do televize, a přijela jsem tam až o 14 dní později, ve své ovulační fázi. Všechno jde, když žena chce...
Jedna z našich certifikovaných cyklických lektorek má dokonce 7 dětí, ale když menstruuje, dopřává si 3 dny klidu s knihou a "máloděláním". Chvíli to trvalo, ale děti záhy pochopily, že když dají mamince na chvíli pokoj, mají spokojenější mámu... Funguje to.
Lze pochopením ženského cyklu předejít například nemocem?
To je skvělá otázka, na kterou je odpověď: Rozhodně ano. Ve chvíli, kdy poznáváme svůj cyklus a začneme se podle něj řídit, našemu tělu se uleví a naší duši se uleví. Máme míň stresu. A je to právě chronický stres, který je za většinou našich chorob a nemocí. A když k tomu ještě přidáme odpočinkovou pozdně premenstruační a menstruační fázi, mizí projevy PMS, mizí ta bolestivá menstruace, mizí náladovost, přecitlivělost, mizí bolesti hlavy...
Není to samozřejmě všespásné a hlavně to taky nelze udělat hned. Nejdéle většinou trvá, aby si to žena dovolila sama v sobě, ve své hlavě, že může odpočívat a že nemusí pořád makat jako šroubek a valit lineárně a být tu pro všechny 24/7. Nicméně mám stovky zkušeností od našich klientek, účastnic kurzů, i cyklických lektorek, že když tohle aplikovaly, jejich život se proměnil k mnohem mnohem lepšímu. Jsou spokojenější. Pohodovější. Šťastnější. Líp se jím daří. Líp se jim tvoří. Jsou uvolněné. Jsou samy sebou...
A tohle přesně si přeju pro všechny ženy! Žijme (s) cyklem a buďme šťastné a pohodové!
Dana-Sofie Šlancarová - zakladatelka projektu Cyklická žena® a přední česká propagátorka ženské cykličnosti, spisovatelka a nakladatelka. V roce 2013 spolupřeložila a vydala knihu Mirandy Gray Cyklická žena, která dala vzniknout stejnojmennému projektu. Poté následovaly Sofiiny vlastní cyklické knihy: Balijský deník Cyklické ženy (o tom, jak se cykličnost žije v praxi), Cyklická mapa (úžasný a praktický nástroj pro poznání ženského cyklu), Návod na ženy (cyklický bestseller nejen pro muže, jehož spoluautorem je Erik Hutter) - a nově také Malá velká cyklická dívka Sára(o cykličnosti pro mladé dámy a jejich rodiče).

Dana-Sofie přeložila a vydala rovněž další knihu Mirandy Gray s názvem Poselství pro ženskou duši, která doplňuje knihu Cyklická žena a velmi láskyplně ženy inspiruje ve všech čtyřech měsíčních fázích.
Dana-Sofie o cykličnosti píše, přednáší, vzdělává cyklické lektory a její nejnovější kniha o cyklické dívce Sáře vzešla z jejích populárních cyklických kurzů pro mámy a jejich dospívající dcery.
Tipy na cyklické knihy a další pomůcky: https://www.cyklickazena.cz/cyklicke-produkty/ - populární je z toho zejména Návod na ženy a cyklické magnety.
provedomyzivot.cz cyklickazena.cz / navodnazeny.cz
Foto: Dana-Sofie Šlancarová